Καλά Χριστούγεννα και ευτυχισμένο το νέο έτος!!!

Με αφορμή τη γιορτή των Χριστουγέννων που πλησιάζει, οι μαθητές του Σχολείου μας δημιούργησαν χριστουγεννιάτικες κάρτες και Pixelart για να σας ευχηθούν καλές γιορτές!!!

Για τις δημιουργίες τους χρησιμοποίησαν την εφαρμογή TUXPAINT καθώς και τη διαδικτυακή εφαρμογή Piskel (για εικόνες pixelart και animation pixelart).

Υπεύθυνος εκπαιδευτικός: Θεοδώρου Παναγιώτης
Τάξεις: Όλες
Άξονας : Γνωρίζω, δημιουργώ και εκφράζομαι με τις ΤΠΕ
Eνότητα: Δημιουργώ και εκφράζομαι με τη ζωγραφική, τα πολυμέσα και τις παρουσιάσεις

Για να δείτε τις δημιουργίες πατήστε στην εικόνα:

padlet link

Συμμετέχουμε στην Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Μείωσης Αποβλήτων!

Poster EWWR 2023 (GR)Logo_EWWR_EN-D_HD

Το σχολείο μας συμμετείχε στην Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Μείωσης Αποβλήτων EWWR (18-26 Νοεμβρίου), με κεντρικό σύνθημα:

Reduce-Reuse-Recycle

διοργανώνοντας μία σειρά από δράσεις ενημέρωσης, ευαισθητοποίησης και παρεμβάσεων και προγραμματίζοντας άλλες που θα λάβουν χώρα στη διάρκεια της σχολικής χρονιάς. Βασικός στόχος η ευαισθητοποίηση των παιδιών και η υιοθέτηση συνηθειών και στάσεων για την μείωση των απορριμμάτων στον πλανήτη. 1 2 3 4 5 6 facts on Packaging and packaging waste (GR)