Ημερήσια εκδρομή 2003

ΔΡΑΜΑ -- ΦΙΛΙΠΠΟΙ -- ΗΡΑΚΛΕΙΤΣΑ ΚΑΒΑΛΑΣ

"Με ανυπομονησία περιμέναμε την εκδρομή αυτή. Όχι πως δεν έχουμε πάει κι άλλες αλλά  μετά από την κούραση μια σχολικής χρονιάς η εκδρομή στο τέλος του σχολικού έτους είναι αυτό που περιμένουν όλοι.

Καθένας για τους δικούς του λόγους. Η ΣΤ΄ τάξη ας πούμε περιμένει να καθίσει στα πίσω καθίσματα του λεωφορείου γιατί είναι λέει, η μεγαλύτερη τάξη του σχολείου.(Είναι;)

Οι άλλοι για να περάσουν μια μέρα ολόκληρη με τους φίλους τους και οι δάσκαλοι για να μας δείξουν, λέει, κάτι  για να επιβεβαιώσουν και τον επιμορφωτικό χαρακτήρα της εκδρομή. Η αλήθεια είναι πως κι εμείς βλέποντας κάτι καινούριο εκτός από τη χαρά της εκδρομής κάτι παίρνουμε από την ομορφιά και τον πολιτισμό της πατρίδας μας."

Παρακολουθήστε λοιπόν εικόνες από τη μέρα αυτή.

Πρωί και είναι πράγματι απίθανο να είσαι κάτω από τα μεγάλα δέντρα του πάρκου της Δράμας.

Εκδρομή 2003-Εντυπώσεις μαθητών.

"Ξεκινήσαμε το πρωινό της 30ης Μάη. Από μέρες τώρα περιμέναμε αυτή την ώρα. Ο καιρός ήταν θαυμάσιος αν και τις προηγούμενες μέρες έβρεχε κατά διαστήματα. Μπορώ να πω πως μου άρεσε το ταξίδι και το πάρκο της Δράμας."

"Στους Φιλίππους ενημερωθήκαμε για την πορεία της πόλης στους αιώνες. Μου άρεσε που η πόλη κατάφερε να βρίσκεται στο κέντρο ενδιαφέροντος και να προκόβει σε διαφορετικές εποχές."

"Πώς έγινε και χάθηκε αυτή η πόλη από επιδρομές; Γιατί δεν βοήθησαν οι Βυζαντινοί αυτοκράτορες τους κατοίκους κι αναγκάστηκαν να φύγουν;"

Το "Κάμπιγκ" στην Ηρακλείτσα ήταν απίθανο. Τόσο χόρτο και δέντρα δίπλα στη θάλασσα! Να μπορούσαμε να κάνουμε και μπάνιο!

"Το απόγευμα ήταν ωραία. Βγήκαμε περίπατο στο χωριό. Να μην υπήρχε εκείνος ο αέρας με τη βροχή! Θα μέναμε κι άλλο δε χόρτασα τη μέρα.

"Ήταν η τελευταία μας εκδρομή με το σχολείο. Ας είναι όμως. Θα έχουμε να θυμόμαστε αρκετά από το σχολείο μας. Περάσαμε καλά αυτά τα έξι χρόνια. Ας είναι ίδια κι αυτά που έρχονται!

Καλό καλοκαίριιιιιιιιιιιιιι !!!!!!!!!!!!!!

Το Θέατρο των Φιλίππων. Πώς είναι δυνατόν οι αρχαίοι μας πρόγονοι να γνώριζαν τόσο καλά την τέχνη της αρχιτεκτονικής Θεάτρων;

Περιήγηση σε χριστιανικό ναό . Στην κολώνα του ναού υπάρχει ο σταυρός σημάδι της πίστης μας.

Πάνω από το δημόσιο, δρόμο φαίνεται το κύριο μέρος της αρχαίας πόλης. Στο βάθος επιβλητικές οι κολώνες του ναού της Χριστιανικής εποχής.

Θαυμάσιες καμάρες στο Ανατολικό μέρος του θεάτρου των Φιλίππων. Κάποτε παιζόταν αρχαίες τραγωδίες. Αργότερα έγινε αρένα για δημόσια θεάματα.

Το Μεσημέρι έφτασε. Δεν φτάνει μόνο η τροφή του μυαλού χρειάζεται και τροφή στο στομάχι. Θαυμάσιο το "Κάμπιγκ" στη Ηρακλείτσα.

Να και η ΣΤ΄ τάξη του σχολείου μας. Του χρόνου δε θα είναι μαζί μας. Τελευταία τους εκδρομή με το σχολείο μας. Καλή τους πρόοδο.