Πριν από αρκετά χρόνια ο Δ/ντής του σχολείου Κος Κωνσταντίνος Μαριανίδης πραγματοποίησε εκπαιδευτική εκδρομή μαθητών του σχολείου μας στην Αθήνα. Μια εποχή δύσκολη, που οι μετακινήσεις ήταν δύσκολες, τα χρήματα λίγα τα παιδιά του σχολείου τότε είχαν την ευκαιρία να επισκεφθούν την πρωτεύουσα. Λίγα παιδιά είχαν την ευκαιρία αυτή. Τα αγόρια μάλιστα ντύθηκαν με στολές προσκόπων(εύκολα θα τους εύρισκαν αν τους έχαναν).

Το σχολικό έτος 2001-2002 με συντονισμένες ενέργειες του Δ/ντή Κου Κωνσταντίνου Θ. Ματθαίου, της σχολικής Επιτροπής του σχολείου και την σημαντική οικονομική βοήθεια του Δήμου Κ. Μητρουσίου το σχολείο μας επισκέφτηκε:

Τη Βουλή των Ελλήνων, Το Προεδρικό μέγαρο, Την Ακρόπολη και πολλά από τα αξιοθέατα της πρωτεύουσας.

Στο προεδρικό μέγαρο δεν ήταν δυνατόν να μας δεχθεί Πρόεδρος τη Ελληνικής Δημοκρατίας επειδή απουσίαζε. Μας ευχαρίστησε όμως για τα ωραία δώρα που του προσφέραμε.

Γι αυτό και ο Τίτλος της σελίδας "Η ζωή μας κύκλους κάνει". Παρακάτω δείτε αντίστοιχες φωτογραφίες από τις δύο επισκέψεις.

Να όμως που η επίσκεψη έγινε θεσμός. Και το σχολικό έτος 2003-2004 το σχολείο μας ξανά επισκέπτεται την Αθήνα.

Αλλά και το 2006-2007 ξανά και πάλι στην πρωτεύουσα.