Το Σχολείο στην Ευέλικτη ζώνη

Το σχολείο μας από το σχολικό έτος 2002-2003 εντάχθηκε στα σχολεία που εφαρμόζουν το πρόγραμμα της Ευέλικτης Ζώνης. Όλες οι τάξεις ανέλαβαν ένα θέμα μεμονωμένα ή σε συνεργασία με άλλες τάξεις. Για το σχολικό έτος 2003-2004 τα παιδιά μας ασχολήθηκαν με τα εξής θέματα:

Α΄ Τάξη: Το παραμυθάκι μας ---- «Ένα άμυαλο σκιουράκι»

Με τη συνεργασία όλων των παιδιών γράφτηκε ένα παραμύθι, εικονογραφήθηκε από εικόνες των παιδιών, και η τελική δουλειά παρουσιάστηκε σε ένα δεμένο τετράδιο. Κάθε μικρό παιδί πήρε από ένα αντίγραφο για να θυμάται τη δουλειά που έκανε. Δείτε το Εξώφυλλο την αρχή και το τέλος που σκέφτηκαν τα παιδιά μας.

Β΄ Τάξη: «Το ταξίδι του Κότσυφα»

Ένας Κότσυφας ταξιδεύει σ' όλη την Ελλάδα. Βλέπει τις ομορφιές της αλλά και όσα άσχημα συμβαίνουν στη φύση. Τα παιδιά ζωγράφισαν, έφτιαξαν θαυμάσιες μακέτες με ζώα και φυτά απ' όλες τις γωνιές της πατρίδας μας, με πολύ μεράκι.

Β΄ και Γ΄ Τάξεις: «Τα δόντια μας»

Οι δυο μεσαίες τάξεις του σχολείου μας ασχολήθηκαν με πρόγραμμα αγωγής υγείας. Η στοματική υγιεινή ήταν το θέμα τους. Οδοντίατροι στο σχολείο και δουλειά στην τάξη.

Ε΄ και ΣΤ΄ τάξεις: «Το νερό στον τόπο μας»

Μια φιλόδοξη δουλειά των παιδιών των δυο τάξεων ξεκίνησε με την αρχή του έτους και ολοκληρώθηκε με την παρουσίαση των αποτελεσμάτων της στις 4 Ιουνίου, στο χώρο του κέντρου νεότητας του χωριού μας. Τα νερά του τόπου μας είναι αρκετά μολυσμένα. τα παιδιά έψαξαν και βρήκαν στοιχεία για το νερό. Έκαναν πειράματα, διαγράμματα, μίλησαν για τα ποτάμια και τις λίμνες του τόπου μας.

Στρυμόνας, Κερκίνη, Μπέλιτσα.

­Τι προσφέρουν στην οικονομία του τόπου μας.

­Τι προβλήματα δημιούργησαν στο παρελθόν

­Πώς πρέπει να αντιδράσουμε στο μέλλον, ήταν μερικά από τα ερωτήματα που μας απασχόλησαν.

Χωρίστηκαν τα παιδιά σε 8 ομάδες και αφού πήραν ονόματα που επέλεξαν τα ίδια, άρχισαν τη συλλογή υλικού. Κατασκεύασαν κρυπτόλεξα, σταυρόλεξα, ζωγραφιές κατασκεύασαν νερόμυλο.

Τέλος παρουσίασαν στην κοινωνία του χωριού τα αποτελέσματα της δουλειάς τους. Στις φωτογραφίες που ακολουθούν μπορείτε να δείτε αποσπάσματα από δραστηριότητες και εργασίες.

[ Εκδηλώσεις ]