Παρουσιάζοντας το αποτέλεσμα της εργασίας

Η 2η μέρα του Απρίλη είναι αφιερωμένη στο παιδικό βιβλίο. Είναι η μέρα γενεθλίων του Μεγάλου παραμυθά, Χανς  Κρίστιαν Άντερσεν". Αυτή τη μέρα ακούσαμε την αφήγηση μιας ιστοριούλας και συμμετείχαμε όλοι σε διαγωνισμό για την καλύτερη αφίσα με την ευκαιρία του εορτασμού.

Το σχολείο διοργάνωσε σχετική εκδήλωση. Αρχικά ξεκινήσαμε με ομιλία για την αξία του παιδικού βιβλίου και ακολούθησε αναφορά στον Χανς Κρίστιαν Άντερσεν. Στη συνέχεια ακούστηκαν ποιήματα για το βιβλίο από μαθητές της Δ΄. Ακολούθησε παρουσίαση παραμυθιών από μαθητές της Α΄ και παρουσίαση βιβλίων και δραστη­ριοτήτων από μαθητές της Ε΄. Έπειτα διαβάστηκε κείμενο της Renate Welsh σε μετάφραση της Λότης Πέτροβιτς. Στη συνέχεια οι μαθητές εφόσον χωρίστηκαν σε ομάδες δημιούργησαν αφίσα σχετικά με το κείμενο. Έγινε διαγωνισμός και βράβευση των τριών καλύτερων αφισών. Επίσης δόθηκε αναμνηστικό δίπλωμα συμμετοχής σε κάθε μαθητή. Μοιράστηκε και κατάλογος παιδικών βιβλίων προτεινόμενος από το Εθνικό Κέντρο Βιβλίου.

Ακούγοντας την αφήγηση...

Την ώρα της ..,δημιουργίας